piątek, 30 września 2011

Deser lodowy z polewą truskawkową

Alternatywa deserowa dla ciast i ciasteczek. Smakuje kremowo i aksamitnie. Przepis zaczerpnięty stąd.

Oto przepis:
biszkopty (podłużne, ok. 20 szt)
100 ml mikstury do polania biszkoptów (np. 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej i woda, + likier amaretto/rum…kto co ma)
3 jajka
1/2 szklanki cukru
25 dag sera mascarpone
kilka kropli aromatu waniliowego
1/2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
10 dag startej czekolady
+ truskawki – na polewę

Małą prostopadłą foremkę wykładamy papierem do pieczenia. Żółtka z cukrem ucieramy do białości , dodajemy mascrpone, aromat waniliowy i skórkę z cytryny. Ubijamy białka na sztywno i dodajemy do żółtek – delikatnie mieszamy. W foremce układamy biszkopty i polewamy je delikatnie miksturą kawowo-alkoholową. Na biszkopty wylewamy połowę masy jajecznej i posypujemy czekoladą. Na to kładziemy znów biszkopty, skrapiamy miksturą, na to znów masa i na wierzch czekolada. Gotowe. Teraz tylko trzeba cierpliwie czekać, aż deser stężeje w zamrażarce (najlepiej wstawić na noc). Przed podaniem wstawić do lodówki, aby odtajało. 
Można podawać z gorącą polewą truskawkową przysadzoną z cukrem i odrobiną mąki kukurydzianej (zagęszcza) i sokiem z cytryny. 
Pyszne :)

piątek, 23 września 2011

Lekkie i pyszne ciasto czekoladowe

Nie przepadam za ciężkimi tortami, ale czekoladą nie wzgardzę :). Stad pomysł na bezowe ciasto przełożone masą rozpływającą się w ustach - przepis z Nigelli - polecam !!! Wieloetapowe ciasto, którego przygotowanie lepiej zaplanować dzień przed podaniem, pyszne, pyszne, pyszne...


Oto przepis:
1. Ciasto bezowe
6 białek (żółtka wykorzystamy do kremu)
250 g cukru
3 łyżki kakao
1 łyżeczka octu

2. Krem czekoladowy
6 żółtek
100 g cukru
2 łyżki kakao
2 łyżki mąki
300 ml mleka
300 ml śmietanki 30%
100 g gorzkiej czekolady
1 łyżeczka aromatu waniliowego
Płatki migdałowe/ pokrojone pistacje lub orzeszki – do ozdoby

Ad. 1
 Na papierze do pieczenia odrysowujemy trzykrotnie talerz (20 cm średnicy). Ubijamy białka, powoli dodajemy cukier, a na samym końcu - kakao i ocet. Masę przekładamy na narysowane wcześniej koła (ja robiłam to na dwóch blaszkach i piekłam dwupoziomowo). Pieczemy godzinkę w 140 stopni, a następnie wyłączamy piekarnik i studzimy ciasto w lekko uchylonym piecyku – zajmuje to stosunkowo dużo czasu, wygodnie zostawić je na noc.
Ad. 2
Ubijamy żółtka z cukrem do białości, dodajemy kakao, mąkę i mieszamy mikserem. Rozpuszczamy czekoladę (np. w kąpieli wodnej). Mleko i śmietankę podgrzewamy razem w garnuszku, dodajemy do żółtek i znów podgrzewamy, aż masa się zagotuje- w międzyczasie mieszamy. Gdy konsystencja zacznie przypominać budyń – zdejmujemy z ognia i dodajemy rozpuszczona czekoladę i aromat waniliowy – mieszamy. Odstawiamy krem i przykrywamy do ostygnięcia pod przykryciem np. ściereczką. Zimny krem robi się gęsty, łatwo więc przełożyć go na nasze placki czekoladowe. Układamy na zmianę – placek- kram-placek- krem- placek + nieco kremu na wierzch i posypujemy orzeszkami. Ciasto wstawiamy do stężenia do lodówki na kilka godzin. Smacznego!

niedziela, 18 września 2011

Parówki zapiekane w cieście drożdżowym

Wbrew pozorom jest to danie szybkie - super na przekąskę lub obiad (zależy ile mamy parówek) oraz oczywiście na imprezkę. Znikają szybciutko, bo zapach bardzo kusi :).

Oto przepis na około 2 opakowania parówek:
250 g mąki
pół szklanki ciepłego mleka
2,5 dag drożdży
2 łyżki oliwy z oliwek
1,5 łyżki cukru
szczypta soli
jajko

W lekko podgrzanym mleku rozpuszczamy dokładnie cukier, droższe i dodajemy nieco mąki, a następnie odstawiamy do wyrośnięcia na kilkanaście minut. Do rozczynu dodajemy następnie pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto, a następnie wałkujemy - powinno być dosyć cienkie gdyż napęcznieje podczas pieczenia ;).  Oczywiście podczas wyrabiania i wałkowania możemy potrzebowac jeszcze nieco mąki.


Następnie kroimy ciasto na paski - około 4-5 centymetrowej szerokości, na brzegu każdego z nich kładziemy parówkę (możemy tez dodać ketchup, cebulkę etc) i zwijamy delikatnie w rulonik (jak na zdjęciu). Aby snack wyglądał bardziej apetycznie, możemy spiralki posmarować dodatkowo jajkiem
i posypać ziołami, np. oregano.
Wstawiamy do piekarnika na około 25 minut
i pieczemy w temperaturze 180 stopni.


Gdy skończą się parówki
Miałam tylko pięć parówek, więc w resztę ciasta zawijałam różne inne smakołyki - salami, szyneczkę, pieczarki oraz po prostu ketchup :).














środa, 7 września 2011

Idealne pulpeciki z indyka

Za ten przepis bardzo dziękuje Asi i jej mężowi Michałowi. Gdy pierwszy raz usłyszałam o tych pulpecikach pomyślałam sobie - "nic nadzwyczajnego". Gdy jednak pochwały Asi na temat dania jej męża się powtórzyły, postanowiłam spróbować i od tej pory gotujemy je 2-3 razy w miesiącu. Pulpeciki są co prawda dosyć pracochłonne, ale ich smak wynagradza czas spędzony w kuchni! 

Oto przepis:
750 g mielonego mięsa z indyka (kupuje gotowe, w opakowaniu)
10-15 pieczarek
1 duża cebula
mały koncentrat pomidorowy
1 jajko
pęczek pietruszki
2-5 łyżek bułki tartej lub bułka namoczona w mleku i odsączona
1-3 łyżeczek chili/ pikantna papryczka (wedle uznania - ja lubię dosyć pikantne, daje 2 łyżeczki)
sól, pieprz, ew. inne przyprawy
mąka pszenna (do obtoczenia pulpetów przed gotowaniem)
bulion (do ugotowania pulpetów, stanowi tez później podstawę sosu- robię na kostce rosołowej)
+ produkty na sos (koperek, koncentrat pomidorowy)

Cebulkę i pieczarki kroimy na drobno i podsmażamy na oliwce, a następnie studzimy. Mięsko wrzucamy do dużej miski, przyprawiamy solą & pieprzem oraz chili. Dodajemy pokrojoną drobną natkę pietruszki, koncentrat pomidorowy oraz ostudzone pieczarki z cebulą. Do tego dodajemy bułkę oraz jajko i dokładnie mieszamy. Formujemy małe kulki i obtaczamy każdą w mące, a następnie gotujemy w bulionie, partiami (mi mieści się w garnku po około 6-8 sztuk naraz) - po 10 minut. Wyjmujemy ugotowane pulpety na talerz i zajmujemy się sosem. 
Sos zależy oczywiście od fantazji kucharza - ja do bulionu dodaje zazwyczaj pęczek pokrojonego koperku, koncentrat pomidorowy i dodatkowo zagęszczam sos mąką. Do sosu wrzucam wszystkie pulpeciki i zagotowuje. 
Polecam z tartymi, pieczonymi w piekarniku buraczkami oraz ziemniaczkami z koperkiem. 
Voila!

Liczba odwiedzin:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...